مقالات آموزشی

مقایسه درب های ضد سرقت رویه راش و فلزی

مقایسه-درب-ضد-سرقت-رویه-فلز-و-راش

درب ضد سرقت را می توان یکی از مهم ترین بخش ساختمان های امروزی معرفی کرد که علاوه بر طراحی ظاهری زیبا و منحصر به فردی که مدل های مختلف آن دارند، تاثیر فوق العاده ای در حفظ امنیت خانه و هدر رفت انرژی ساختمان خواهند داشت. همان گونه که می دانید در ساختار کلی این درب ها از مواد اولیه و متریال های مختلفی به منظور ایجاد مقاومت حداکثری استفاده می شود که هر کدام از آن ها می توانند ویژگی ها و مزایای خاص خود را داشته باشند.

رویه درب ضد سرقت در واقع سطحی ترین بخش این درب ها محسوب می شود که در برابر دید مستقیم ساکنین قرار دارد، به همین دلیل این رویه ها باید از زیبایی و مقاومت زیادی برخوردار باشند تا درب مورد نظر نظر خریداران را به خود جلب نماید. گفتنی است که جنس رویه یا روکش های درب ضد سرقت از مواد مختلفی تشکیل شده اند و هر رویه در محیط و شرایط جوی مخصوص قادر است تا کارایی بهتری را برای استفاده کنندگان این گونه از درب های امنیتی داشته باشند.

بطور کلی رویه های پرطرفدار شامل رویه چوب طبیعی (راش و گردو)، فلزی، PVC و لامینوکس می باشد که در این بخش از مقالات مجموعه درب ضد سرقت افرامهر به مقایسه روکش های راش و فلزی درب های ضد سرقت خواهیم پرداخت تا شما را در انتخاب درب مورد نظر خود یاری کرده باشیم. این نکته را نیز باید بگوییم که درب های ضد سرقت رویه راش و فلز جزء محبوب ترین و پر تقاضا ترین درب های ایمنی در کشور ما به شمار می روند.

تفاوت در ساختار داخلی درب ضد سرقت رویه راش و فلزی

ساختار داخلی درب ضد سرقت یا به اصطلاح استراکچر تاثیر فراوانی را در سطح مقاومت و تحمل فشار درب ها خواهد داشت و این بخش ها در انواع ضد سرقت ها می تواند تفاوت هایی را داشته باشند. بطوری کلی ساختار داخلی روکش چوبی راش از لایه های مختلفی تشکیل شده است که لایه میانی و اصلی آن از فولاد بوده و لایه های دیگر موجود به نوعی حامی یا پشتیبان این ورق فولادی اصلی می باشند. این شرایط باعث شده تا استحکام فوق العاده به ساختار کلی درب داده شده و میزان تحمل فشار و دوام آن به شکل قابل توجهی ارتقا پیدا کند.

این در حالی است که در ساختار داخلی درب های ضد سرقت رویه فلزی لایه تشکیل دهنده محدود بوده و از ورق های محافظت کننده فرعی در آن استفاده نشده است. با این گفته ها متوجه می شویم که مقاومت درب های روکش راش نسبتا بیشتر از درب های فلزی ضد سرقت بوده و در مقابل فشار های وارده از سوی سارقین با استفاده از ابزار هایی مانند دیلم دچار شکستگی نخواهند شد.

تفاوت عملکرد درب ضد سرقت رویه راش و فلزی در شرایط محیطی مختلف

شرایط جوی و فضای محلی که می خواهید از درب های ایمنی در آن استفاده کنید، یکی از موارد مهم و حائز اهمیت در هنگام خرید درب ضد سرقت می باشد؛ چرا که برخی رویه های راش نسبت به برخی از عوامل محیطی حساس بوده و ممکن است دچار آسیب هایی شود و درب های رویه فلزی نیز به این صورت هستند و باید در انتخاب درب خود بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

عملکرد در شرایط محیطی مرطوب

استفاده از درب ضد سرقت در فضا های با شرایط جوی مرطوب و بارانی بصورتی که درب در تماس مستقیم با این عوامل قرار بگیرد، می تواند درب را دچار آسیب هایی مانند هوا خوردگی و در نهایت زنگ زدگی دچار کند. به همین منظور در این گونه شرایط بهترین گزینه استفاده از درب های ضد سرقت روکش راش خواهد بود، چرا که روکش چوب طبیعی با رنگ پوششی که دارد دوام بیشتری نسبت به درب های رویه فلز در شرایط مرطوب و بارانی خواهد داشت.

عملکرد در برابر نور مستقیم آفتاب

نور آفتاب اگر در مدت زمان طولانی با درب های ضد سرقت روکش راش در تماس باشد، می تواند آسیب هایی مانند کاهش کیفیت ظاهری و رنگ پریدگی را در پوشش درب ایجاد کند. به این دلیل خریداران در چنین شرایطی بهتر است که از درب های با رویه فلزی برای مکان مورد نظر خود استفاده نمایند تا به مرور زمان از پرداخت هزینه های اضافی مانند هزینه رنگ کاری مجدد رویه درب روکش راش جلوگیری نمایند.

چهارچوب درب ضد سرقت رویه راش و فلزی

چهارچوب درب های ضد سرقت روکش راش و رویه فلزی تفاوتی با یکدیگر نداشته و از یک ابعاد و اندازه استاندارد پیروی می کنند. کفی یا قطر چهارچوب هر دو درب دارای مقدار 18 سانتی متری بوده و ضخامت ورق چهارچوب آن ها نیز دارای مقدار 1.25 میلی متری می باشد. فریم با این مشخصات در استاندارد ترین حالت ممکن درب ضد سرقت تک لنگه قرار داشته و با معیار های درب ضد سرقت ساخت ترکیه نیز مطابقت دارد.

مزایا و معایب درب ضد سرقت روکش راش

مزایا

 • دارا بودن از ساختار ظاهری طبیعی تر که به طراوت و زیبا تر شدن نمای ساختمان کمک می کند
 • امکان رنگ کاری مجدد رویه درب
 • دارا بودن از ساختار داخلی بسیار محکم و با دوام

معایب

 • پایداری رنگی نسبتا پایین
 • امکان بروز آسیب های سطحی مانند ایجاد خط و خش در رویه
 • مقاومت پایین در برابر نور آفتاب به دلیل افت کیفیت ظاهری

مزایا و معایب درب ضد سرقت رویه فلزی

مزایا

 • مقاومت بالا در برابر رنگ پریدگی و نور آفتاب
 • قیمت های مقرون به صرفه برای مشتریان
 • وزن استاندارد
 • ساختار داخلی فلزی و یکپارچه

معایب

 • مقاومت پایین در برابر تماس با آب به دلیل ایجاد هوا خوردگی و زنگ زدگی در ساختار درب
 • عدم رنگ کاری مجدد رویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *