مقالات آموزشی

آشنایی با سیلندر هوشمند درب ضد سرقت

در-ضد-سرقت-همراه-قفل-دیجیتال

همان ‌طور که مطلع هستید و از اسم یک درب ضد سرقت گویا است، این درب‌ ها برای جلوگیری از دست برد و یا راه یابی غیرمجاز و به شکلی عام و با هدف برقراری امنیت و آسایش مطلوب در مکان های مختلف از قبیل ورودی حیاط منازل  ویلایی، اپارتمان‌‌ها، ادارات و ساختمان های مسکونی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرکدام از اجزای تشکیل دهنده یک درب، در جایگاه خود نقش پر اهمیتی را برای عرضه ی  بهترین سودمندی انجام می‌دهند اما نمی‌توان از این موضوع نادیده گرفت که برخی از این اجزای درب ضد سرقت نسبت به سایر اجزا از اهمیت بالا تری برخوردارند.

بر خلاف قفل‌های ساده که صرفا دارای یک زبانه هستند، قفل‌های ضد سرقت، چندین زبانه‌ی گوناگون برای قفل‌ دارند و به دلیل وجود این شیارها است که گشودن قفل درب برای سارقین تبدیل به روندی پیچیده و دشوار شده‌است. پیشرفت تکنولوژی تنوع و پیش روی  غیر قابل انکاری  را در انواع قفل درب ضد سرقت به همراه داشته است.

در ادامه این بخش از دانشنامه افرامهر به طور خلاصه به تشریح سیلندر قفل درب ضد سرقت هوشمند خواهیم پرداخت:

سیلندر هوشمند درب ضد سرقت چطور عمل می کند؟

درب‌های ضد سرقت به دلیل ساختار و امکاناتی که دارند می‌توانند تا حدی متوسطی امنیت را برقرار‌کنند ولی اگر قفل دیجیتال هوشمند هم قسمتی از روند ساختار آن‌ها شود، سیستم امنیتی این درب‌ها نیز غیر‌قابل‌نفوذ و پیچیده تر خواهد شد. به بیان دیگر مغزی دیجیتال درب ضد سرقت (قفل الکترونیکی) ابزار هوشمندی است که بر اساس یکی از ساز و کار های  اثرانگشت، شناسایی رمز کارت‌های مغناطیسی، تگ ، کنترل از راه دور و گوشی‌های اسمارت و… باز و بسته می‌شود.

یک سیلندر هوشمند با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

یک سیلندر مرغوب و عالی برای انواع درب ضد سرقت بایستی در برابر فشار ناشی از دریل و چکش از مقاومت کافی برخوردار باشد و در ثانی نوع آلیاژی که برای ن آن مورد استفاده قرار گرفته نیز باید در مقابل یخ زدگی و آتش سوزی از خود مقاومت نشان دهد.

به طور عمده در ساختار یک سیلندر درب ضد سرقت می توان: زبانه های فولادی با زاویه ی تنظیم شده بر 30 درجه، یک تسمه فولادی در قسمت پیشانی سیلندر، فنری منعطف از فسفر برنز و در آخر یک درایو پین (drive pin)ویژه برای جلوگیری از نفوذ ابزار مشاهده کنیم. از دیگر ویژگی های این نوع مغزی ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • امکان نصب آن روی انواع مختلف درب، مخصوصا درب‌های ضد سرقت
  • قابلیت شارژ با کابل متصل شده به الکتریسیته و یا به وسیله ی پاوربانک
  • استفاده از گیربکس و شاسی فلزی در ساختار داخلی آن
  • نصب فوری و راحت به کمک یک پیچ گوشتی معمولی
  • امکان برقراری ارتباط مجازی میان قفل و مابقی وسایل هوشمند موجود در خانه
  • مجهز به ساختار مطمئن و امن ارتباط بی‌سیم

سیلندر-هوشمند-درب-ضد-سرقت

انواع سیلندر هوشمند درب ضد سرقت

از نظر جنس آلیاژ در حالت کلی سیلندرها معمولا از استیل، سربی، آلومینیوم، برنج و چدن می باشند که در این بین سیلندر برنجی به عنوان برترین  نوع آلیاژ نشکن و مقاوم از بین سایر جنس ها، شناخته می شود. کیفیت و نوع سیلندر به شدت بر نفوذ سارق به قفل درب ضد سرقت تاثیر زیادی داشته و اگر سیلندر مورد نظر از کیفی مطلوب نباشد و از مقاومت خوبی برخوردار نباشد؛ سارق به راحتی می تواند از درب وارد شود.

جالب است بدانید در تولید درهای ایمن از گیره های صنعتی نظیر میز صلیبی در بخش نجاری و مونتاژ استفاده می شود.

ادر یک دسته بندی کلی اگر نیازمند باشیم تا به انواع سیلندر درب ضد سرقت اشاره کنیم ؛ میتوان هر یک از موارد ذکر شده در قسمت ذیل  را برای این بخش نام برد:

سیلندر های قفل دو شیار

سیلندر درب ضد سرقت از نوع قفل دو شیار در پیکر بندی خود از دو لبه استفاده شده و جنس آلیاژ فلز هایی که برای ساخت آن مصرف شده معمولا از نوع برنج است. همچنین این نوع سیلندر از نظر ابعاد، رمزو اندازه ساچمه  نسبت به سایر سیلندرهای موجود در بازار متفاوت است. ساچمه های بکار رفته بر روی این سیلندر بسیار ریز و کوچک بوده و قفل درب ضد سرقت را در بالاترین حد ممکن از ایمنی قرار می دهد.

سیلندرهای قفل کامپیوتری

این گونه از سیلندرها نمونه مدرن تر و پیشرفته تری از سیلندر درب ضد سرقت معمولی می باشد که با ساختار نوین و پیچیده خود، ساختار جدید سیلندرهای هوشمند، امنیت بیشتری را برای مصرف‌کننده به ارمغان می آورد. این نوع سیلندر در ساختار ساچمه ای خود دارای حفره‌های کوچک و بزرگی است و به شکل ۲ طرفه طراحی‌ شده‌است.

ویژگی دو طرفه بودن سیلندرهای کامپیوتری بدین معناست که چرخاندن کلید در جهت معین، تاثیر به خصوصی بر روی باز و بسته‌ شدن آن در بر نخواهد داشت.

نتیجه گیری

درب ضد سرقت ساختاری گسترده و قابل تحلیل دارد. اجزای مختلف این درب‌ها به اشکال مختلف وجود داشته و هر یک به نحوی در ایجاد امنیت توسط درب تاثیر گذار و مفید اند. قفل و سیلندر(مغزی) آن نقش به شدت مهمی را در این پروسه ایفا کرده و می‌توان گفت درصد بسیار بالایی از امنیت ایجاد شده توسط قفل‌ها در واقع در اجزای داخلی قفل درب ضد سرقت برقرار شده اند. بنا بر این هیچ هنگام چشم پوشی از امنیت و نادیده گرفتن روش های حفظ آن توصیه نمی شود و استفاده از مواد مرغوب در چنین موقعیت هایی از ضروریات خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *