مقالات آموزشی

نکاتی درمورد رنگ کاری رویه و چهارچوب درب ضد سرقت

رنگ-کاری-درب-ضد-سرقت

درب ضد سرقت به سبب کارکردی که در طول شبانه روز در ساختمان ها دارند، باید از پوشش ها و اجزای تشکیل دهنده با کیفیت و مقاوم تشکیل شوند تا طول عمر مفید آن ها برای ساکنین با افزایش همراه شود. نوع رنگ کاری درب ضدسرقت و موادی که در فرایند رنگ آمیز رویه و چهارچوب آن بکار گرفته می شود نیز از جمله مواردی است که تاثیر مستقیم بر کیفیت این بخش های اساسی درب خواهند داشت.

به همین دلیل مجموعه های تولیدی در رنگ کاری رویه و چهارچوب درب ضد سرقت همواره تلاش کرده اند تا از اصولی ترین روش و با کیفیت ترین مواد رنگی استفاده نمایند تا بهترین درب را از نظر سطح مقاومت و زیبایی را بدست مشتریان خود برسانند. بطور کلی عمده ترین مواد رنگی که در رنگ کاری دو بخش اصلی یعنی چهارچوب و رویه درب های امنیتی بکار گرفته می شوند شامل رنگ های الکترواستاتیک، پلی اورتان، کوره ای و دکورال می باشند که در ادامه به هر کدام از این مواد یا روش های گفته شده خواهیم پرداخت.

رنگ پلی اورتان درب ضد سرقت

روکش های درب ضد سرقت بخصوص رویه های چوبی در صورت نداشتن پوشش رنگی محافظ در برابر عناصر مختلف می توانند به شدت آسیب پذیر باشند و دچار خشکی و افت کیفیت محسوس شوند. رنگ پلی یورتان یا پلی اورتان از جمله مواد پودری است که دارای ترکیبات فوق العاده سخت و مقاوم می باشند و به گونه ای فرموله شده اند که زنجیره های میکروسکوپی مولکول های رزین آن در زمان خشک شدن به طور مستحکم به یکدیگر متصل می شوند.

این پوشش های رنگی دارای مزایای بسیار زیادی مانند مقاومت در برابر آب و رطوبت، حلال های شیمیایی و آسیب زننده، ساییدگی و ضربه می باشند و به همین جهت یکی از بهترین موادی هستند که تولید کنندگان درب ضدسرقت از آن در پوشش رویه استفاده می کنند. گفتنی است که این مواد رنگی دارای انواع مختلف مات، نیمه مات و براق می باشد که برای استفاده در رویه درب ها عمدتا از نوع براق آن به جهت زیبایی بیشتر استفاده می شود.

رنگ دکورال درب ضد سرقت

رنگ دکورال از مواد رنگی پر مصرف در صنایع مختلف می باشد که به سبب داشتن مزایایی همچون سرعت رنگ کاری بالا، سطح کیفی بالای این مواد و مقاومت آن در برابر عوامل مختلف و آب و هوا، زیبایی فوق العاده و صرفه اقتصادی در رنگ آمیزی رویه و چهارچوب درب های ضد سرقت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. درب هایی که با استفاده از این مواد رنگ کاری شده اند، دارای نقش ها و جلوه های فوق العاده زیبا از طرح چوب بر روی سطح رویه و چهارچوب خود برخوردار می باشند.

این نوع پوشش رنگی با توجه به ساختاری که دارد، از مقاومت بسیار خوبی در برابر عواملی همچون نور مستقیم آفتاب، تغییرات آب و هوایی، ساییدگی و آب و رطوبت دارا می باشد و بطور کلی یکی از پوشش های رنگی با کیفیت و استاندارد محسوب می شود. گفتنی است که درب های ضد سرقت دکورال موجود در بازار با توجه به کیفیتی که این نوع پوشش دارد، از قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

رنگ کوره ای الکترواستاتیک درب ضد سرقت

شاید بهترین ترکیب رنگی موجود در بازار برای استفاده در رنگ کاری چهارچوب و رویه درب های ضدسرقت رنگ کوره ای یا الکترواستاتیک باشد؛ چرا که این نوع مواد ویژگی های مثبت فوق العاده ای را به درب مورد نظر افزوده خواهد کرد. از جمله مزایای رنگ کوره ای می توان به دارا بودن از مواد رنگی دیگر مانند پلی اورتان و پلی استر در ترکیب خود و همچنین تنوع رنگی بالای آن اشاره کرد. رنگ کوره ای الکترواستاتیک به دلیل ترکیبی که دارد، می تواند مناسب ترین پوشش رنگی برای درب های ضد سرقت رویه فلز لقب بگیرند.

مراحل رنگ کاری درب ضد سرقت در منزل

انجام رنگ کاری انواع درب ضد سرقت در خارج از کارخانه، دارای مراحل مختلفی است و ای مورد نیازمند شناخت کافی از رویه ها و انواع مواد رنگی موجود در بازارمی باشد. با توجه به توضیحات مختصری که درمورد انواع مواد مناسب برای رنگ کاری درب های ایمنی ارائه کردیم، حال باید بدانید که مراحل انجام این فرایند در ساختمان ها به چه شکل می تواند انجام پذیرد.

برای شروع فرایند رنگ آمیزی درب ضد سرقت ساختمان خود لازم است که در ابتدا کلیه یراق آلات و موارد جانبی نصب شده بر روی لنگه از آن جدا شود. پس از این امر عملیات سمباده زنی با استفاده از سمباده های نرم شروع می شود و باید دقت کنید تا آسیبی به ساختار اصلی درب مورد نظر وارد نشود. انجام سمباده کاری رویه و چهارچوب درب باعث خواهد شد تا با برداشته شدن لایه رنگ های قبلی، رنگ پذیری بهتری از سوی این بخش ها صورت پذیرد.

در ادامه نوبت به انتخاب رنگ متناسب با نوع رویه درب مورد نظر می باشد و با توجه به وجود رویه ها و مواد رنگی مختلف باید اطلاعات کافی در این مورد را بدست آورید تا بهترین تصمیم را بگیرید. توجه داشته باشید که در صورت نداشتن تخصص کافی در این امر، حتما از اشهاص حرفه ای در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید و در صورت صلاحدید انجام فرایند رنگ کاری درب ضد سرقت ساختمان خود را نیز به یک شخص متخصص بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *